2024’te Neden Java Öğrenmelisiniz? | robot_dreams
should_authorize_via_email
email.input_code tel.input_code
 
email.code_actual_for tel.code_actual_for
apply_exit_text
session_ended
to_homepage
2024’te Neden Java Öğrenmelisiniz?

2024’te Neden Java Öğrenmelisiniz?

Java’nın 30 yıllık yolculuğunu ve her gün gelişen yazılım dünyasında istikrarla koruduğu popülerliğini inceliyoruz.

Java piyasaya sürüldüğünden beri, yazılım dünyası sayısız değişikliğe ve yeni yazılım dillerinin geliştirilmesine şahit olsa da, günümüz standartlarına uyum sağlayan frameworkleri ve güncellemeleri ile Java, 2023’te de en çok tercih edilen yazılım dilleri arasında ilk 10’da yer aldı. Bu makalemizde, Java’nın geçmişten bugüne gelişimini, geniş kullanım alanını ve 2024’te Java alanında gelişmenin yazılım kariyerinizde size ne gibi faydalar katabileceğini inceleyeceğiz.

Java’nın 30 yıla uzanan yolculuğu

Başlangıçta interaktif televizyon deneyimi sağlamak adına tasarlanan Java, endüstri için o dönem fazla karmaşık olduğundan yazılım dili olarak geliştirilmiştir. Sun Microsystems’de James Gosling, Mike Sheridan ve Patrick Naughton tarafından oluşturulan Java, 1995 yılında piyasaya sürülmüştür. Java, ismini Endonezya’da üretilen bir kahve türünden almış ve piyasaya sürüldüğü dönemde “geleceğin programlama dili” olarak adlandırılarak, Time dergisi tarafından Yılın En İyi Ürünlerinden biri seçilmiştir.

1996'da Java'nın 1.0 sürümünün kullanıcılara sunulması, dili platformlar arasında sorunsuz bir şekilde çalıştırma yeteneğine atıfta bulunan "Bir Kez Yaz, Her Yerde Çalıştır" (WORA) sloganıyla dikkat çekmiştir. Bu yenilik, Java Sanal Makinesi (JVM) adlı kritik bir bileşen sayesinde mümkün olmuştur. JVM, Java bytecode'unu uyumlu bir şekilde çalıştırmak için kullanılmış ve bu sayede Java uygulamaları, temeldeki donanım veya işletim sisteminden bağımsız olarak herhangi bir sistemde çalışır hale gelmiştir

Yazılım dünyasına yeni bir soluk getiren Java, 2009 yılında Oracle tarafından satın alındı. Seneler boyunca yayınladıkları güncellemelerle Java’yı geliştiren Oracle, geçtiğimiz Eylül ayında Java 21’i piyasaya sürdü. 2018 yılından beri altı aylık bir sürüm döngüsü izleyen şirket, Java 22’nin 19 Mart 2024’te piyasaya sürüleceğini duyurdu. Düzenli güncellemeler ve OpenJDK Topluluğu’nun ortak katkılarıyla Java, geliştiricilere hızla yeni özelliklere ve güvenlik düzeltmelerine erişme imkanı tanımaktadır.

Java günümüzde nerelerde kullanılıyor?

Dünya çapında milyonlarca geliştirici, bilgisayar programlarından karmaşık web uygulamalarına kadar her tür sistemi oluşturmak için Java'dan faydalanmaktadır. Java, e-ticaret siteleri, bankacılık, sosyal medya platformları, devlet sistemleri ve kurumsal düzeydeki büyük ölçekli projelerde tercih edilen dillerde hala en üst sıralarda yer almaktadır. İstatistiklere bakacak olursak, Stackshare verilerine göre, günümüzde 10.460 şirket, tech stacklerinde Java’ya da yer vermektedir.

Örneğin e-ticaret devlerinden Amazon’un kullandığı ana programlama dillerinin başında Java gelmektedir. Amazon’un yanı sıra, teknolojinin lider şirketlerinden Google, Microsoft, Apple ve IBM de Java kullanıcıları arasındadır. Bu teknoloji devlerine ek olarak Huawei ve Alibaba gibi şirketler, OpenJDK Community aracılığıyla Java’nın gelişimine katkıda da bulunmaktadır. 

Günümüzde Java’yı kullanan şirketlerin listesi oldukça uzun ve çeşitlidir. Amerika’nın Ulusal Güvenlik Ajansı’ndan dünyanın en popüler oyunlarından biri olan Minecraft’e, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nden (CERN) Netflix ve TikTok gibi platformlara kadar birçok farklı alanda Java kullanımına rastlamak mümkündür. Özellikle kurumsal şirketlerin Java’yı tercih etmesinin bazı sebepleri şunlardır:

Güvenlik: Java, sistem verilerini korumak amacıyla ileri güvenlik özelliklerine sahiptir. Güvenliğin en önemli unsurlardan biri olduğu kurumsal dünyada, Java’nın tercih edilmesinin en büyük sebeplerinden biri Java’nın her güncellemeyle daha da iyileşen güvenlik sistemleridir.

Entegre fonksiyonlar ve kütüphaneler: Geliştiriciler, Java'yı kullanırken her yeni fonksiyonu sıfırdan yazmak zorunda kalmaz. Çok çeşitli uygulamalar geliştirmek için Java'nın sunduğu zengin entegre fonksiyon ve kütüphane ekosisteminden yararlanabilirler. Ayrıca Spring ve Hibernate gibi frameworkler, geliştiricilere kodlarını daha etkili bir şekilde yazmalarını, uygulamalarını hızlı bir şekilde geliştirmelerini ve bakımlarını daha kolay yapmalarını sağlayan güçlü araçlar ve yapılar sunar.

Topluluk desteği: Java, çok sayıda etkin kullanıcının yanı sıra, kodlama sırasında zorlukla karşılaşan geliştiricilere destek olan ve Java güncellemelerini dünyaya tanıtan çok geniş bir topluluğa sahiptir. 

Taşınabilirlik: JVM, Java dilinde yazılmış uygulamaların çeşitli platformlarda çalışmasını sağlayarak işletmeler için büyük bir avantaj oluşturur. Java’nın popülerliğinde büyük bir rol oynayan WORA felsefesi, geçerliliğini günümüzde de korumaktadır.

Java’nın kurumsal dünyada en çok tercih edilen programlama dillerinden biri olması, Java geliştiricilerine olan talebi de artırmaktadır. Zippia’ya göre, yalnızca Amerika’da bile Java geliştiricilerine dair talebin 2018-2028 yıllarında %13 oranında artması beklenmektedir. Eğer siz de Java’ya ilgi duyuyor, bu alanda gelişmek istiyor veya bir Java geliştiricisi olarak yazılım kariyerinizde yükselmeyi hedefliyorsanız, Orta Seviye Geliştiriciler için Java eğitimimiz tam da size göre olabilir.

Java Eğitimi Sizlere Nasıl Fayda Sağlayabilir?

Turkcell ve Hepsiburada gibi Türkiye’nin önde gelen şirketlerinde görev almış tecrübeli eğitmenimiz Nesrin Aşan liderliğinde gerçekleşecek “Orta Seviye Geliştiriciler için Java" kursumuz, Java ve Java Enterprise alanlarında sizlere detaylı bir rehber sunuyor. Kursumuzun size katabileceği faydaları başlıca şu şekilde özetleyebiliriz:

1. Gelişmiş Java Yetenekleri:

Kursumuz, temel Java ve SQL bilgilerine sahip olan kişileri, ileri seviyede Java programlamasına taşıyacak kapsamlı bir müfredat sunmaktadır. Kurs boyunca, nesne yönelimli programlamanın ilkelerinden başlayarak, Hibernate, Spring gibi popüler frameworkleri öğrenerek karmaşık projelerde daha etkili ve verimli çalışma yeteneklerinizi geliştireceksiniz.

2. Kurumsal Şirketlerde Çalışma Yetkinliği:

Java Enterprise teknolojilerini öğrenerek, kurumsal düzeydeki büyük ve karmaşık sistemlerin tasarımını ve geliştirmesini üstlenebilecek becerilere sahip olacaksınız. Bu, özellikle büyük ölçekli projelerde çalışmak isteyen yazılım geliştiricileri ve mühendisleri için önemli bir avantajdır. Ayrıca, eğitim boyunca, mülakatlarda karşılaşabileceğiniz sorulara da cevap bulma fırsatı elde edeceksiniz.

3. Kariyer Değişikliği Fırsatı:

Eğer temel Java bilgisine sahipseniz ve farklı bir programlama dilinden Java'ya geçiş yapmayı düşünüyorsanız, kursumuzun müfredatına göz atmanızı öneririz. Kursumuz, özellikle C++, C# veya Python gibi dillerden gelen geliştiricilere, Java dünyasına geçiş yapmak için güçlü bir temel ve beceri seti sunacaktır.

4. Güncel ve Uygulamalı Eğitim:

Robot_dreams olarak pratik bazlı eğitim felsefemizle, öğrendiğiniz bilgileri uygulamaya geçirme fırsatı yakalayacak, bir Java uzmanından anlık geri bildirimler alacaksınız. 

5. İleri Seviye Teknolojilerle Tanışma:

Java eğitimimiz, sadece temel Java bilgilerinizi geliştirmekle kalmayacak, aynı zamanda Java EE, Spring, Hibernate gibi güncel ve yaygın olarak kullanılan teknolojileri de öğrenme fırsatı sunacak. 

6. Mikroservis Teknolojilerini Öğrenme:

Günümüzde kullanımı daha da yaygınlaşan mikroservis teknolojilerini detaylarıyla öğrenerek, gelişmiş web uygulamaları yazabileceksiniz.

Java alanında kendinizi geliştirerek kariyer fırsatlarınızı artırmak için kursumuza göz atmayı unutmayın!

Daha fazla makale
19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’na özel, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün vizyonu ve ilkeleriyle temellerini attığı teknolojik gelişmeleri hatırlıyoruz.
robot_dreams Test Otomasyon Eğitimi’nin derinliklerine dalmaya hazır mısınız?