Yazılım Test Uzmanlığı — online eğitim | robot_dreams
< online eğitim >

Yazılım Test Uzmanlığı

Nihat Ük

Ürün ve Çözüm Geliştirme Ekip Lideri - Siemens

devamını oku
 
Süre:

6 Hafta / 12 Ders

Bir yazılım projesine başlarken testin bulunduğu konumu ve planlamasının nasıl olması gerektiğini öğreneceğiniz Yazılım Test Uzmanlığı eğitimi ile birlikte yazılım testi için gerekli pratikleri edinecek, ihtiyacınız olan deneyime ulaşabileceksiniz.

Bu benzersiz eğitimin sonunda backlog, pbi, nfr ve rtm gibi konuların yanı sıra agile yazılım geliştirme ve mobil uygulama testi gibi özel konulara odaklanarak bilgi sahibi olacaksınız. "Yazılım Test Uzmanı" olabilmek için test yaşam döngüsü, test senaryoları, UI ve API gibi çeşitli test alanlarını öğrenip, yazılım dünyasına profesyonel bir perspektifle yaklaşacaksınız.

Kursta aşağıdaki konuları analiz edeceğiz:

UI testi ve diğer önemli kısaltmalar

HTML, CSS, JS, HTTP ve URL temellerini, çapraz tarayıcı testini ve API öğreneceksiniz. Ayrıca pratikte HTTP, XML, JSON temelleri, veritabanları, SQL ve Postacı kullanımına da dokunacaksınız.

Test ortamları ve hata raporlama

Bir sonraki aşamada, farklı ortam türlerinde hataları bulma, tanımlama ve sınıflandırma ödevleri yapacaksınız. İyi bir hata raporunun nasıl oluşturulacağını, bir hatanın yaşam döngüsünün ne olduğunu ve hatalardan nasıl yararlanılacağını öğreneceksiniz.

Mobil Uygulama ve İşlevsel Olmayan Gereksinim Testi

Son olarak, mobil uygulama testleri ve nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında konuşacaksınız. UI/UX açısından nelere odaklanacağınızı keşfedecek ve örnek bir uygulama üzerinde işlevsel / işlevsel olmayan testler uygulayacaksınız.

Aşağıdaki kişilere kursu öneririz:

Yazılım Geliştiriciler:

SDLC (Yazılım Geliştirme Yaşam Döngüsü) ve STLC (Yazılım Test Yaşam Döngüsü) süreçlerini öğrenerek hataları erken aşamada tespit edebilecek, kod kalitesini yükselterek yazılım geliştirme süreçlerinin verimini ve müşteri memnuniyetini artırabileceksiniz.

Kariyerlerinin Başındaki Yazılım Test Uzmanları:

Test Strateji ve Test Planı dokümanlarının nasıl hazırlanacağını öğrenerek proje uygulamalarında etkin rol alabilecek, Agile Test için gerekli araçları kullanarak (Components, Epics, User Stories, Planning Poker & Story Points, Sprint & Iteration Management, Velocity Charts, Bug Reporting & Hardening Iteration In JIRA) çevik geliştirmede test süreçlerinin rolünü kavrayacak ve yazılım test sistemlerini başarılı bir şekilde yönetebileceksiniz.

İş Analistleri ve Ürün Yöneticileri:

Kanban Metodu hakkında bilgi sahibi olarak iş süreçlerini etkili bir şekilde görselleştirebilecek, projedeki aksamaları belirleyerek müşteri ve pazar ihtiyaçlarına hızlı şekilde yanıt verebileceksiniz. Invest Yaklaşımı’nı kavrayarak geliştirme ekiplerinin iş gereksinimlerini  daha iyi anlamalarına yardımcı olacak ve ürün kalitesinin geliştirilmesine katkı sağlayacaksınız.

Yazılım Test Uzmanı olmak isteyen IT Profesyonelleri:

Hata Yaşam Döngüsü ve Error, Defect, Failure kavramları hakkında bilgi sahibi olarak hata oranlarını azaltıp yazılım kalitesini artırabileceksiniz. Gereksinim, Test ve Olay Yönetimini öğrenerek yazılım ve test geliştirme süreçlerine etkili bir şekilde liderlik edebilecek, sektörde talep gören yazılım test uzmanı kariyerinize profesyonel bir başlangıç yapabileceksiniz.

Nasıl eğitim veriyoruz?

01

Uygulama temelli dersler ve ödevleri veririz

Derslerin materyallerini pekiştirmeniz için çok özel uygulama temelli alıştırmaları geliştirdik. Bu alıştırmalar sayesinde Yazılım Test Uzmanlığını daha iyi kavrayacaksınız.

02

Yardım ve Destek

Kurs eğitmeni, kurs sırasında ortaya çıkan tüm soruları yanıtlayacak ve ekibimiz öğrenme sürecinde size yardımcı olacaktır.

03

Network kurarız

Eğitim ile ilgili tüm bilgi ve dökümanları hızlıca edinebileceğiniz kapalı bir Discord grubuna dahil olacaksınız.

Eğitmen:

Nihat Ük

Ürün ve Çözüm Geliştirme Ekip Lideri - Siemens
Huawei, Turkcell, Siemens gibi şirketlerde Yazılım Test Mühendisi, Yazılım Test Koordinatörü, Kıdemli Test Analisti, Scrum Master, Yazılım Test ve Kalite Müdürü ve Hat Yöneticisi olarak yazılım alanında 13 yıllık deneyimi bulunmaktadır.
Proje ve ürünleri Almanya, Kanada, Çin ve Türkiye'deki fabrikaların otomasyon sistemlerinde PSA Group ve BMW gibi firmalar tarafından tercih edilmekte ve halen Çin, Nijerya, Uganda ve Nepal'deki telekomünikasyon firmaları tarafından kullanılmaktadır.
ISTQB CTFL, ISTQB CTAL-TTA, ISTQB CTAL-TM, PSM I, PSM II, CSPO eğitim ve sertifikalarına sahip olup, Siemens ve Sabancı Üniversitesi işbirliğiyle devam eden Yeni Nesil Liderler (NGL) programından kısa süre önce başarıyla mezun olmuştur.
Bir çok Yazılım Test Mühendisliği podcast serisinde konuk olmuştur.
ISTQB listesinde de yer alan Live2Test 2022 Konferansı konuşmacılardan biriydi.
Bu eğitim IIBA tarafından akredite edilmiştir.
Bu eğitime katılarak 18 yeniden sertifikalandırma kredisi kazanabilirsiniz.

Müfredat

Bilgi İstiyorum

Kursa kayıt olmak için formu doldurun, eğitim danışmanımız
en kısa sürede sizlere ulaşarak kurs içeriği ve ücretlendirme hakkında detaylı bilgi verecektir.